Quality product
Menu

První na světě. Česká firma má oficiální povolení vyrábět laboratorní maso pro mazlíčky

Délka čtení: 2 min., 44 sec.
První na světě. Česká firma má oficiální povolení vyrábět laboratorní maso pro mazlíčky

Česká firma Bene Meat se sídlem v Praze získala evropskou certifikaci, aby se její laboratorně vypěstované maso mohlo používat jako krmivo pro domácí mazlíčky. Tuzemský start-up je první společností na světě s tímto povolením od EU. Firma plánuje v příštím roce zvýšit produkci ze současných několika kilogramů až na stovky kg či jednotky tun denně, uvedl start-up ve středu.

Ve středu 8. listopadu o tom informovala agentura Reuters a na sociální síti X se tím pochlubila sama firma, která k tomu později Novinkám zaslala i tiskovou zprávu.

„Dnešním dnem jsme se stali první firmou na světě, která má oficiální povolení k výrobě a prodeji kultivovaného masa pro psy a kočky,“ konstatoval Roman Kříž, generální ředitel českého biotechnologického start-upu, založeného před třemi lety. „Jsme nadšeni, že jsme dosáhli certifikace nové suroviny od evropského Feed Materials Register, závazného pro celou Evropskou unii,“ dodal.

Kříž agentuře Reuters řekl, že společnost nyní plánuje otestovat, jak produkt chutná zvířatům, a zároveň zvýšit výrobu ve své současné pražské laboratoři i v nových prostorách, které aktuálně hledá.

„Testování bude probíhat v řádu měsíců a pak už budeme ve fázi, kdy budeme schopni hovořit o kontraktech,“ pokračoval.

Z buněk živých zvířat

„Stejně jako ostatní firmy vyrábějící laboratorní maso používáme buňky ze živých zvířat, které pěstujeme v zařízení známém jako bioreaktor. Ten je napájený zásobou živin,“ doplnil.

Řada firem se celosvětově doslova předhání ve vývoji komerčně životaschopných produktů z masa a ryb vypěstovaných v laboratoři, aby oslovily spotřebitele, kteří se zajímají o etické problémy a dopady chovu dobytka na životní prostředí – chov dobytka patří podle vědců k hlavním zdrojům emisí skleníkových plynů.

Sama společnost ve své tiskové zprávě z letošního ledna avizovala, že se kultivované maso „možná již brzy stane součástí PET FOOD“, tedy krmiva pro domácí mazlíčky.

„Český start-up Bene Meat Technologies disponuje potřebnou technologií k jeho výrobě a počátkem roku 2023 zažádá o její schválení v USA a EU,“ napsali tehdy.

A použití pro „pet food“ tedy již mají odteď jako první schválené.

„Víme, že jsme se v této fázi výzkumu trefili do potřeb výrobců PET FOOD, kteří neustále hledají eticky a ekonomicky smysluplné cesty, aby svými výrobky uspokojili své náročné zákazníky, majitele domácích zvířat. A my osobně jsme nadšeni, že poprvé v historii nabízíme kvalitní alternativu masa bez zabíjení zvířat za konkurenceschopnou cenu,“ uzavřel Kříž.